Szukaj samochodu na wynajem

Kraj:

Odbiór:

Data odbioru:

Zwrot:

Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
Dzień: Miesiąc: Rok:
Ok
INTERNETOWY PRZEWODNIK PO KORFU   >>>INFORMACJE OGÓLNE O KORFU 

INFORMACJE OGÓLNE O KORFU

Grecka nazwa wyspy, czyli Kerkira, ściśle związana jest z mitologią grecką, a dokładnie z dwoma bogami wody – Posejdonem – bogiem morza, oraz Asoposem, bogiem rzek. Potężny bóg morza zakochał się w córce Asposa oraz rzecznej nimfy Metope – Koryrze, i jak greccy bogowie mieli w zwyczaju, porwał ją. Ze swoją wybranką osiadł na bezimiennej wyspie, którą to nazwał jej imieniem.

 

GEOGRAFIA

Korfu, inaczej Kerkira (Κέρκυρα), jest jedną z greckich wysp zaliczanych do Wysp Jońskich, drugą co do wielkości (wyprzedza ją Kefalonia). Oddalona od Polski o około 1200 km podróży samolotem z Polski ( lot około 2,20h), leży u wybrzeży Albanii, pomiędzy Grecją kontynentalną a Włochami i zajmuje powierzchnię 592 km2 (Warszawa ma 517 km2).

Uznawana za jedną z najbardziej zielonych wysp Grecji, zamieszkiwana jest przez 1 777 972 ludzi, choć w sezonie liczba osób przebywających na wyspie znacznie wzrasta ze względu na przybywających turystów – w 2017 roku ich liczba wyniosła 331,126. Stolica wyspy to również Korfu, choć mieszkańcy głównie używają określenia Kerkira, zamieszkuje ją około 31 % populacji wyspy.

 

 

POGODA I KLIMAT

 

Korfu spośród wszystkich Wysp Jońskich wysunięte jest najbardziej na północ, przez występuje tu stosunkowo dużo dni deszczowych w ciągu roku, jednak dzięki nim wyspa uchodzi za jedną z najbardziej zielonych wysp greckich.

Sezon na Korfu trwa teoretycznie od kwietnia – wtedy zaczynają już kursować samoloty rejsowe chociażby z Polski, ale pogoda zdecydowanie pewniejsza robi się w maju i czerwcu, wtedy też lotów jest znacznie więcej.

Nie zmienia to jednak faktu, że również w kwietniu może nam się trafić piękne pogoda, jednak powinniśmy się liczyć z tym, że może być różnie – zrekompensują nam to za to niższe ceny niż w sezonie oraz mniejsze tłumy.

 

Pogoda na Korfu z podziałem na miesiące:

 

Grudzień - luty

Najzimniejszy okres w roku, dużo deszczu i niebo zazwyczaj zachmurzone. Większość hoteli jest w okresie zimowym nieczynna. W ciągu dnia średnia temperatura wynosi około 8 stopni C, nie jest to okres na plażowanie.

Marzec

Temperatura bardzo nieśmiało zaczyna się podnosić, dalej jednak kąpiele są dla morsów ;-) Słońca jest w dalszym ciągu mało – jedynie 4 godziny. Uwaga – może nieco mocniej padać!

Kwieceń

Słońca jest coraz więcej ,a deszczu coraz mniej. Pogoda dalej bywa kapryśna, więc może przydać się parasol, ale przy odrobinie szczęścia, aura do zwiedzania może być w sam raz. Na plażowanie jeszcze za wcześnie.

Maj

Jest coraz cieplej, ale jeszcze bez upałów – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 18 stopni, najwięcej na ile możemy liczyć to 24 stopnie C. W dalszym ciągu może czasem spaść deszcze – liczba dni deszczowych w maju statystycznie wynosi 8.

Czerwiec

Zaczyna się lato, na co dzień sukienki i krótkie spodenki. Woda jest ciepła, więc kąpiele w morzu jak najbardziej, temperatura wody wynosi około 23stopnie C, a powietrza 23 stopnie, choć może sięgnąć nawet 28. Deszcze może się pojawić, ale na cały miesiąc przypadają zaledwie 4 dni deszczowe.

Lipiec-sierpień

Lato w pełni, woda w morzu cieplutka – 25 stopni (w okolicach Paleokastritsa nieco mniej, co może się okazać małym szokiem ;-)), w ciągu dnia gorąco, deszczu brak. Wieczory i noce również gorące.

Wrzesień

Idealny miesiąc na zwiedzanie – jest bardzo ciepło, ale upały mniejsze niż w szczycie sezonu. Mała szansa opadów, choć mogą się przydarzyć.

Październik

Słońca w dnia jest już troszkę mniej, ale dalej możemy liczyć na 7 godzin w ciągu dnia, co jest całkiem niezłą liczbą. Październik jest dobry dla osób, które chcą zwiedzać wyspę, ale nie lubią upałów – maksymalna temperatura wynosi 23 stopnie, średnio w ciągu dnia jest 19 stopni. Wieczory i noce są już chłodniejsze, ale dalej dosyć ciepłe. Kąpiel w morzu dalej możliwa, woda wynosi około 22 stopnie. Czasem może popadać.

Listopad

Kwestia deszczu to 50/50, opady są już dosyć częste, turystów na wyspie jest bardzo mało, bo i większość lotów jest już w listopadzie zawieszona. Temperatura jest ok, średnio wynosi 18stopni, więc przy odrobinie szczęścia, zwiedzane jest w listopadzie bardzo przyjemne.

 

Miesiąc STY LUTY MAR KWI MAJ CZER LIP SIER WRZE PAŹ LIST GRU
Temperatura minimalna 5 6 7 9 13 16 18 19 17 13 10 7
Temperatura maksymalna 14 14 16 19 24 28 31 31 28 23 19 15

 

sluchawka ikona slash fb ikona

Wszelkie prawa zastrzeżone ©2013-2023 wiemgdziejade.pl